top of page

Sağlıkla İlgili Bilinmesi Gerekenleri Birlikte İnceleyelim...

- Vücudumuzda 25 milyar oksijen alıcı kırmızı kan yuvarlakları bulunmaktadır.


- Kontrollerinize gitmeyi ihmal etmeyin. Şikayet olmasa bile belirli zaman aralıklarında rutin kontrollerini gerçekleştirmek sağlıklı bir yaşam için atılacak adımların başında gelmektedir. Yaş ilerledikçe ortaya çıkabilecek rahatsızlıkların temeli genç yaşlarda oluşmaktadır.


- Fazla kilolarınızdan kurtulun. Fazla kilo birçok hastalığı da beraberinde getirebilmektedir. Türkiye obezite sıralamasında Dünyada 3. sıradadır. Kadınlarda daha fazla görülmektedir. Vücut analizini bilmek, bir diyetisyen eşliğinde yol alarak sağlıklı beslenme yaşam şekli haline getirilmelidir.


- Normal bir vücut ısısı ile insanın dayanabileceği en sıcak suyun ısısı 110°Cdir.


- Her 25 kişiden 1’i astım hastasıdır.


- Stresinizi kontrol altına alın. Bağışıklık sistemine zarar veren stres birçok rahatsızlığın başlangıcı olabilmektedir. Psikolojik, sosyal ve fiziksel belirtiler içeren stres, baş ağrısı, yorgunluk veya uyku bozukluğu gibi belirtiler verebilmektedir.


- Gereksiz ilaç kullanmayın. Toplumda genellikle baş ağrısı, öksürük, mide bulantısı gibi rahatsızlıklarda doktora başvurmadan antibiyotik ve ağrı kesici ilaçlar kullanılmaktadır. Bilinçsiz ilaç kullanımı, mide rahatsızlıkları, alerji, psikolojik bozukluk, bağışıklık sisteminin çökmesi hatta karaciğer nakline neden olabilecek kadar tehlikeli sonuçlar yaratabilir.


- Yaşamınızı hareketlendirin. Hareketli bir yaşam fazla kilolardan kurtulmanın yanında stres kontrolüne de yardımcı olarak daha mutlu bir yaşam için olanak sağlar.


Sağlığımızı her koşulda korumalıyız.

43 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page