top of page

Sağlıklı HayatSağlık, insan yaşamının sürdürülmesinde, yaşam kalitesinin yükseltilmesinde ve korunmasında hayati bir öneme sahiptir. Sağlığın korunması ve geliştirilmesi kişinin öncelikle kendi sağlığına dikkat etmesi ve sağlık bilincini geliştirmesi ile mümkün olduğu unutulmamalıdır.


Fiziksel Aktivite Nedir?


Fiziksel aktivite enerji kullanarak vücut hareketlerini anlatmak için kullanılan bir terimdir. En basit tanımı ile enerjiyi harcamak için vücudun hareket etmesidir. Fiziksel aktivite günlük yaşam içerisinde kas ve eklemlerimizi kullanarak enerji tüketimi ile gerçekleşen, kalp ve solunum hızını arttıran ve farklı şiddetlerde yorgunlukla sonuçlanan aktiviteler olarak isimlendirilebilir.

  • Yürüme

  • Koşma

  • Sıçrama

  • Yüzme

  • Bisiklete binme

  • Çömelme kalkma

  • Kol ve bacak hareketleri

  • Baş ve gövde hareketleri

gibi temel vücut hareketlerinin tümünü ya da bir kısmını içeren çeşitli spor dalları, dans, egzersiz, oyun ve gün içerisindeki fiziksel aktivite olarak kabul edilebilirler. Egzersiz ise düzenli olarak yapılan fiziksel aktivitedir. Egzersiz, düzenli ve tekrarlı vücut hareketlerini içerir.


Ruhsal Travma Nedir?


Kişiyi aşırı korkutan, dehşet içinde bırakan, çaresizlik yaratan, çoğu kez olağandışı ve beklenmedik olayların yol açtığı etkilere ruhsal travma diyoruz. İnsan hayatında sıkıntı ve üzüntü yaratan pek çok olay olur, ancak bunların tümü ruhsal travma ortaya çıkarmaz. Savaşlar, patlamalar, doğal afetler, tecavüz, kazalar, şiddet olayları ruhsal travmaya sebep olabilir.


Ağız ve Diş Sağlığının Beslenme ile İlişkisi


Ağız ve diş sağlığı beslenme ile doğrudan ilişkilidir. Bu nedenle de beslenme düzenini gözden geçirmek; diş ve diş eti hastalıklarının önüne geçilmesini sağlamaktadır. Diş sağlığı açısından zararlı olabilecek besinlerin başında; şekerli gıdalar, asitli gıdalar, dişlere yapışma özelliği olan besinler, sigara tüketimi gibi faktörler diş ve diş eti sağlığını olumsuz etkilemektedir.

46 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page