top of page

Sağlığın ÖnemiSağlık, doğuştan gelen temel bir haktır. Sağlık kavramı sadece hastalık ve sakatlık olmaması değil aynı zamanda psikolojik fiziksel, toplumsal yönden tam olarak iyilik halini ifade eder.


İnsanların huzurlu ve mutlu bir şekilde yaşam sürmeleri için sağlıkları çok önemlidir. Sağlık, Allah’ın kullarına verdiği bir nimettir. İnsanın, çevresine, ailesine, yakınlarına ve tüm topluma karşı sorumluluklarını yerine getirebilmesi her şeyden önce sağlıklı olmasına bağlıdır.


Sağlık için spor da oldukça yararlıdır. Spor sağlıklı bir yaşam için mutlaka gerekli, yapılması gereken bir faaliyetdir. Spor, insanın fiziksel ve ruh sağlığını, kişiliğini geliştirir ve iradesini dirençli kılar, Sporun sağlık üzerinde birçok psikolojik ve fiziksel olumlu etkileri vardır. Sporun birçok çeşidi de vardır. Bunlardan bazıları şunlardır: Güreş, yüzme, avcılık, okçuluk, at binme, jimnastik, koşu, bisiklete binmek, yürüyüş ve egzersiz vs.


İnsanlar bütün yaşamları boyunca sağlık ve hastalık arasında geçiş yaşayabilirler. İnsanlar kendi sağlıkları üzerindeki kontrolleri kendileri sağlamaktadır. Her insan sağlığını korumak için çeşitli yollara başvurabilir.


Sağlığın korunması için, düzenli beslenmeli ve temiz olunmalı ayrıca kötü alışkanlıklardan uzak durulmalıdır, Sağlığımıza zarar veren her türlü kötü alışkanlıklardan kaçınmalıyız. Hastalandığımızda da tedavi olmamız dinimizin emridir. Sağlığının kıymetini bilen insan, kendini maddî ve mânevî her türlü zarardan koruduğu gibi, hastalanınca tedavi olmaya da özen gösterir.


Hasta olmamaya özen göstermeli. Hasta olan kişi de paniğe kapılmamalı, duâ etmeli, tedavi olmalı, hastalığını gözünde büyütmemeli gereken tedbirleri almalıdır.


70 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page