top of page

Kol Ağrısı Neden Olur? Birlikte Göz Atalım...

Güncelleme tarihi: 10 Ara 2021Kol, omuz ekleminden başlayıp parmak uçlarına kadar uzanan bölgeyi oluşturur. Kol ağrısı genellikle bir kaza, ciltteki bir tahriş ya da enflamasyon, kol kaslarındaki ya da eklemlerindeki patolojilerden kaynaklı olabilir. Bunların haricinde her gün yaptığımız yazı yazma, aletlerle çalışma, spor yapma, ağır kaldırma, egzersiz gibi günlük faaliyetler de kol kas ağrısı yapabilir.


Kol Ağrısı Nedir?


Tüm kol boyunca herhangi bir yerde ortaya çıkabilen ya da tüm kolu tutabilen yanıcı, batıcı, ezici, uyuşturucu tarzda hoş olmayan duyguya kol ağrısı denir. Ağrılar tek bir noktada görülebilirken tüm kola da yayılabilir. Sadece sağ kol ağrısı ya da sol kol ağrısı şeklinde ortaya çıkabilen ağrılar bazı durumlarda her iki kolda da gözlemlenebilir. Hareket esnasında görülen ağrıların yanı sıra, dinlenirken de görülebilen kol ağrıları da vardır.


Kol Ağrısı Neden Olur?


Kol ayrısı sebepleri boyun fıtığı, omuz patolojileri, kas yırtıkları, dirsekte tenisçi dirseği, oluk sendromu, bilek eklemindeki patolojilerdir. Kalp hastalıklarında da özellikle kalp krizinde ağrı sol kola ya da az görülse de olsa sağ kola vurabilir.


Boyun fıtığı servikal omurgada intervertebral diskin omuriliğe doğru taşması ve sinirlere bası nedeniyle oluşur. Fıtığın hangi mesafeden çıktığına bağlı olarak sağ veya sol kolda bazen dirseğe, bazen el bileğine, bazen parmak uçlarına kadar yayılan ağrı oluşur. Eş zamanlı olarak boyunda ya da kürek kemiğinin arasında ağrı, kolda his veya kuvvet kaybı ya da uyuşukluk gözlemlenebilir.


Omuz ekleminin donuk omuz, impingement sendromu, bursit gibi hastalıklarında da kol ağrısı görülebilir. Bu ağrı genellikle üst kola kadar yayılır, omuz eklem hareketleri ağrılıdır ve ağrı hareketle ortaya çıkar. Hareket kısıtlaması kuvvet kaybı olarak algılayabilmekle birlikte sinirsel bir hasara bağlı kuvvet kaybı yoktur.


Lateral epikondilit (tenisçi dirseği) hastalığı da en sık görülen kol ağrısı sebeplerinden biridir. Ekstensör karpi radialis brevis tendonunun dirseğin dış kısmında bulunan lateral epikondile bağlandığı noktada bir zayıflık söz konusudur. Ağrı genellikle dirsek bölgesinde olup üst kola ya da bileğe doğru yayılmaz. Genellikle dirseği aşırı kullanıma bağlı olarak gelişir.


Tuzak nöropatiler olarak adlandırılan ulnar oluk ve karpal tünel sendromunda da kol ağrısı görülebilir. Bu iki sendromun özelliği ağrıdan ziyade parmaklarda uyuşuklukla karakterize olmalarıdır. Karpal tünel sendromunda median sinir el bileğinde sıkışır ve genellikle baş ve orta parmakları kapsayan bir uyuşma söz konusudur. Ulnar oluk sendromunda ise ulnar sinir dirsekte sıkışır ve uyuşma dirsekten başlayıp yüzük ve serçe parmağını kapsar.

45 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page