top of page

Kas AğrılarıKas ağrısı, istemsiz kramp veya müsküler yapıya muhtemelen zarar veren bir travmayla oluşur. Kontraktür, krampa benzer ama biraz daha az şiddetli bir ağrıdır, tendinit ise kasları kemiklere bağlayan doku grubunun, uzun süren fiziksel faaliyete bağlı olarak ortaya çıkan inflamasyonudur. Aşırı germe sebebiyle kas lifleri koparsa, kas yırtığı oluşur. Bağlar kopmadan sadece yırtılırsa, eklemin hareket aralığında abartılı hareketi veya doğal olmayan hareketine bağlı oluşan bir burkulma mevcuttur.


Çeşitli Yollarla Ortaya Çıkabilir;


• Eklemlerin akut inflamasyonu

• Belirli bir kas grubunun aktif çalıştırıldığı uzun süreli fiziksel aktivite

• Besin ve mineral tuz eksikliği


Kas yırtığı, zorlama, yanlış bir harekete bağlı olarak bir yada daha fazla kasın ağrılı gerilmesidir. Kas yırtıkları ve gerilmeleri, özellikle sportif faaliyetlerde bulunanlarda yaygın görülen yaralanmalardır. Henüz idman yapmamış veya enerji kaynaklarını tüketmiş olan yorgun bir kasın aşırı zorlanmasıyla ortaya çıkabilir. Bu olgularda kas lifleri aşırı uzamaya maruz kalırlar ve daha kötü durumlarda bu uzama kopmaya kadar varabilir. Yırtılan kas, lezyon bölgesinde şişlikle ve bazen de kan damarlarının çatlamasıyla eşlik eden hematomla kendini gösterebilir.


Kramp, aniden, ağrılı olan şiddetli bir kas kontraksiyonudur. Kişide ani, şiddetli ve tutulan kasta lokalize, sürekli olarak çoğalan bir ağrı olur. Ağrı kısa sürede spontan olarak kaybolur. Krampın sebebi, henüz idman yapılmamış veya ısınmamış kasları aşırı zorlama, ya da aşırı terlemeyle su ve mineral tuz yok olabilir. Genelde bacak kaslarını etkilese de, kol kaslarını da tutar. Hem hafif de olabilen herhangi bir fiziksel aktivite esnasında, hem de istirahat halindeyken ortaya çıkabilir.


Kronik veya tekrarlayan nonspesifik lomber ağrı, en sık görülen ve yaygın rahatsızlıklardan birisidir. Sırt ağrısı şeklinde de isimlendirilir, uzun zaman yanlış pozisyonda kalmakla olduğu gibi ama istirahat ve hatta uyku sırasında alınan doğru pozisyonu almadan ağırlık kaldırmak gibi ani zorlamalarla bağlantılıdır.

19 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page