top of page

Göz Sağlığını Korumak İçin İpuçlar

Güncelleme tarihi: 17 Ara 2021
Doktor Kontrolü Yaptırın


Birçok göz rahatsızlığı sinsi ilerler ve doktorun derinlemesine bakmasıyla ortaya çıkar. Üstelik düzenli doktor kontrolü, kalıcı görme kayıplarına yol açabilecek göz hastalıklarının erken tanısına birçok hastalığın daha önceden tespit edilmesine olanak verir. Unutmayın, en tehlikeli hastalıkların ilk belirtileri gözde ortaya çıkar. İşte bu nedendendir ki her yıl 1 kez göz muayenenizi yaptırmak gerekir.


Göz İle İlgili Hiçbir Belirtiyi Görmezden Gelmeyin


Günlük hayatta yaşadığımız küçük problemler bile göz sağlığımızda geri dönülemez yollara sokabilir. Gözünüzde yaşadığınız bir kızarıklık ya da kaşıntı bile bu süreci başlatabilir. Bu yüzden, kızarıklık/kaşıntı gibi durumlarla karşılaştığımızda öncelikle soğuk su pansumanı yapmalı ve suni gözyaşı takviyesiyle gözün ihtiyaç duyduğu nemi sağlamalıyız.


Sağlıklı beslenin


Göz sağlığımız için olmazsa olmaz besinler vardır. Havuç, havuç suyu, mango, portakal suyu, kavun, lahana, ıspanak ve balığın başı çektiği bu besinleri soframızdan eksik etmemeli ve günlük beslenme rutinin bir parçası haline getirmeliyiz. Ayrıca sağlıklı beslenerek kilonuzu vücut endeksinize göre dengeli tutmalısınız. Çünkü fazla kilo birçok göz rahatsızlığına davetiye çıkarıyor. Yaşa bağlı makule dejenerasyon (AMD) ve karatarak bu hastalıklardan sadece birkaçı.


Mutlaka Güneş Gözlüğü Kullanın


Günümüzde bir moda objesi olarak kıyafetlerin tamamlayıcısı rolünü üstlense de güneş gözlükleri sandığımızdan daha fazla öneme sahiptir. Sertifikalı güneş gözlükleri sizi güneşin zararlı ultraviyole ve kızılötesi ışınlarından korurken gözleriniz için bir kalkan görevi görür. Bu sebeple gözlük seçerken ekstra dikkatli olmalı ve modaya göre değil, gözünüze göre seçim yapmalısınız.


Ailenizdeki Göz Rahatsızlıklarının Geçmişini Araştırın


Yakınlarınızın sahip olduğu hastalıklar size birçok ipucu verir. Ailedeki göz hastalıklarını gözden geçirerek bazı hastalıklara karşı daha fazla risk altında olup olmadığınıza karar verebilir ve önlem alabilirsiniz.

60 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page