top of page

Ağrı Bantlarını Genel Olarak inceleyelim...


Ağrı bandı, pamuk ve naylondan oluşan özel bir karışım banttır. Cildin elastik yapısını taklit etmek gibi bir özelliği de vardır. Bu sayede vücut hareketlerini de kısıtlamaz. Ağrı bandı yapıştırıldıktan sonra su geçirmez özelliği, egzersiz sırasında üstelik duş alırken bile çıkmaz. Ağrı bandı, vücutta yaklaşık olarak 5 gün dayanabilecek yapıya sahiptir.Ağrı Bandı Vücutta Nasıl Etki Gösterir?


Ağrı bandı kendine özgü yapısı ile cildi hafifçe kaldırması sayesinde cilt altındaki dokularda gevşeme meydana gelir. Kılcal kan dolaşımı, lenfatik dolaşımı ve serbest sinir uçlarında rahatlama meydana getirir. Ağrı bandı, ağrı ve baskı hissini beyne ileten duyu sinir liflerinin gönderdiği bilgileri de değiştirir. Bütün dokularımız ağrı, sıcaklık ve dokunma hissini algılayan duyusal reseptörleri kapsamaktadır.

Yani, beynimiz vücudumuzun nerede olduğunu ve ne yaptığını algılar. Cildi yukarı nazikçe kaldırarak beyne giden sinyalleri değiştirir. Hekim, tetik nokta üzerine uyguladığında tetik nokta üzerindeki baskı azalır ve ağrı reseptörler beyne farklı sinyal gönderir. Tetik nokta üstündeki gerilimler azalır.Tetik Nokta Üzerindeki Gerginliği Azaltır.Yapılan bir çalışma, ağrı bandının manuel terapiyle birlikte uygulanmasının tetik nokta üzerindeki gerginliği azalttığını göstermiştir. Yaralanmalarda ağrı bandı dolaşımın artmasına ve incinme bölgesinde oluşan şişliğin azalmasına yardımcı olduğunu gösterir. Ağrı bandı cildin kan akışını iyileştirerek bir katkı sağlar. Lenfatik likit genellikle sudur ancak protein, bakteri ve diğer bazı kimyasalları da barındırır. Lenfatik sistem; vücudumuzda sıvı dengesini sağlar, ödem dediğimiz dokular arasında sıvı birikmesini önler. Uygulandığında, cildin altında boşluk yaratarak basıncı azaltır. Basınçtaki bu değişikli

k lenfatik sıvının akışını hızlandırır.Ağrı Bandı Uygulamaları Hangi Hastalıkların Tedavisinde Kullanılır?


Baş ağrısı, boyun ağrısı, boyun fıtığı, donuk omuz, omuz kas yırtığı, göğüs ağrısı, adet ağrısı, diz ağrısı, diz kireçlenmesi, menüsküs yaralanması, eklem ağrısı, kas ağrısı.


56 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page